hizmetler

images

R66 Rollover

ECE R66 yönetmeliği toplu yolcu taşıma araçlarında gövde yapısının devrilme dayanımı belirli standartlar altına alan Avrupa Ekonomi Komisyonunca hazırlanmış tip onay yönetmeliğindeki regülasyonlardan biridir. Dünya genelindeki toplu yolcu taşıma araç üreticileri araçlarını Avrupa ülkelerinde trafiğe çıkarabilmeleri için ECE R66 yönetmeliğine uygunluk raporunu almaları gereklidir.

ECE R66 yönetmeliğine uygunluk testleri fizik devrilme testleri ve bilgisayar destekli simülasyonlar olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Fiziki devrilme testleri araç imalatçı ve üst yapı tadilatçı firmalara oldukça yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Bu nedenle maliyet açısından daha uygun olduğu, fiziki devrilme testine göre daha kısa sürdüğü ve istenen şartları sağlamayan modelin daha tasarım aşamasındayken istenen şartları sağlayacak şekilde optimize edilebilmesine olanak sağladığı için simülasyon yöntemi tercih edilmektedir. 

PRACEN Teknoloji; ECE R66 yönetmeliğine uygun ve doğruluğu fiziki testler ile doğrulanmış matematiksel modelleme yöntemi ile devrilme analizleri konusunda mühendislik hizmeti sunmaktadır. Kurulduğumuz günden beri aktif olarak faaliyet gösterdiğimiz bu alanda yurtiçi ve yurtdışı iş ortakları ile bir çok başarılı projeler gerçekleştirmiştir.